dezynfekcja_gabinet_stomatologiczny_covid_koronawirus_srodki_do_dezynfekcji_admed

W celu zapewnienia właściwej ochrony personelowi oraz pacjentom gabinetów stomatologicznych, bardzo ważne jest przestrzeganie norm mycia i odkażania rąk i wszelkich powierzchni, zwłaszcza w warunkach pandemii. Mikroorganizmy patogenne, w tym SARS-CoV-2, szerzą się drogą: powietrzno-pyłową, powietrzno-kropelkową i kontaktową. W przypadku drogi powietrzno- -kropelkowej, kiedy osoba zakażona kaszle lub kicha, a odległość od niej wynosi mniej niż dwa metry, może dojść do zakażenia kolejnych osób. Jeśli natomiast w czasie kaszlu czy kichania zostanie zanieczyszczona dłoń, wówczas w trakcie dotykania nią powierzchni dochodzi do przenoszenia na nie wirusów. Kolejne osoby dotykające ich, mogą się w ten sposób zarazić.

Czy powierzchnie w gabinecie stomatologicznym mogą stać się źródłem zakażeń?


Wszelkie powierzchnie, które wyglądają na czyste, nie zawsze są czyste pod względem biologicznym. Powierzchnie w gabinecie stomatologicznym mogą stać się rezerwuarem mikroorganizmów, ponieważ wiele patogenów, w tym Covid -19, jest w stanie przetrwać nawet kilka dni na określonych powierzchniach. Wyniki badań wskazują, że Covid-19 utrzymauje się na powierzchni miedzianej do 4 godzin, na szkle do 5 godzin, na rękawiczkach zabiegowych do 8 godzin, na papierze do 24 godzin a na plastiku i stali aż do 3 dni. Także w powietrzu wirus jest w stanie utrzymać się do 3 godzin. Dlatego tak ważne jest przestrzeganie wszelkich norm dezynfekcji.

Dezynfekcja poczekalni

W miejscu rejestracji powinno się maksymalnie ograniczyć kontakt pacjenta z personelem a także uprzątnąć wszelkie zbędne przedmioty jak gazety, ulotki czy kąciki zabaw. Na samym blacie rejestracji powinny stać wyłącznie niezbędne do wykonywania pracy urządzenia i przedmioty. Powierzchnie blatu i miejsca siedzące powinny być regularnie poddawane dezynfekcji, podobnie jak klamki, poręcze, telefony, klawiatura czy myszka. Recepcja powinna być wietrzona minimum raz na godzinę, powinien być w niej także dostępny płyn do dezynfekcji dłoni.

Dezynfekcja gabinetu

Zanim pacjent zostanie przyjęty, gabinet musi być zdezynfekowany oraz wywietrzony. Potrzebny do tego czas musi być uwzględniony na etapie zapisywania pacjentów na wizyty. Dezynfekcja obejmować powinna unit, lampy, klamki, uchwyty, blaty, klawiatura, myszka, krzesła itd. Dezynfekcja dotyczy także podłóg, które powinny zostać umyte oraz zdezynfekowane. Procedura dezynfekcji przedmiotów i powierzchni powinna być przeprowadzona poprzez przecieranie chusteczkami jednorazowego użytku zwilżonymi środkiem dezynfekcyjnym, o skuteczności wirusobójczej udokumentowanej badaniami normatywnymi w obszarze medycznym.

Rekomendowane środki przeciko Covid-19

Polskie Towarzystwo Stomatologiczne przygotowało listę aktywnych substancji chemicznych, które wykazują działanie bójcze w kierunku Covid-19. Należą do nich alkohol etylowy, nadtlenek wodoru, podchloryn sodu.